Piątek zdominowany przez kupujących


Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem dominacji popytu, choć tak naprawdę dopiero "fixingowa rozgrywka" doprowadziła do znaczącego umocnienia się WIG-u 20. W konsekwencji zamknięcie indeksu wypadło dokładnie na zniesieniu 78.6% ruchu spadkowego trwającego od 17 do 25 lutego.

Instytut Energii Atomowej - POLATOM podpisał umowę z amerykańską korporacją Covidien, jednym z głównych światowych dostawców izotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej. IEA zapewni firmie dostawy izotopu o nazwie molibden 99. Porozumienie podpisano w środę w Warszawie. Fundusz bmp Media Investors, należący do notowanej na warszawskiej giełdzie niemieckiej spółki zarządzającej aktywami bmp AG, zawarł umowę sprzedaży 34,26% udziałów w Nokaut.pl, wynika z komunikatu bmp AG. Wartość umowy to 5,4 mln zł. Kupującym jest Investor LBO FIZ. Uznaję minione 10 lat za dekadę podróbek winiarskich. Liczba fałszywych win zaczęła się zwiększać już w połowie lat 90., ale dopiero kilka lat temu zaczęto dostrzegać ten problem. W 2010 r. jeszcze się on zaostrzy, po części za sprawą kolekcjonera-miliardera Williama Kocha.- Polska najskuteczniej walczy z kryzysem. To nie jest przypadek, że jesteśmy liderami - stwierdził na specjalnie zwołanej na warszawskiej giełdzie konferencji premier Donald Tusk. Podkreślił przy tym, że to nie tylko zasługa polskich przedsiębiorców i konsumentów, ale też rządu. - Zachowaliśmy optymizm i to poskutkowało - przekonywał. Ben Bernanke zostaje na drugą kadencję na stanowisku prezesa banku centralnego USA - ujawnił w poniedziałek anonimowy przedstawiciel administracji Baracka Obamy. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze o wysokiej skuteczności kontroli skarbowej firm działających w internecie. Wynosi ona aż 90 procent, podczas gdy w stosunku do innych podmiotów gospodarczych jest to 60 procent.

Agencja Standard and Poor's nie zmienia ratingu Grecji. Agencja zakończyła już przegląd ratingu tego kraju i zdecydowała, że ocena wiarygodności kredytowej Grecji pozostanie bez zmian, choć perspektywa zmiany w przyszłości jest negatywna.

Wczorajszy dzień na rynkach finansowych, bez zbędnej przesady, można nazwać Czarnym Czwartkiem. Wydarzenia jakie miały miejsce na rynkach, w tym przede wszystkim spektakularne załamanie notowań na Wall Street na ponad godzinę przed zamknięciem sesji, przejdą do historii. Wstępne porozumienie w sprawie globalnego handlu jest możliwe przy bliższej współpracy i większym wysiłku negocjatorów, który może doprowadzić do sukcesu rundy rozmów Doha, powiedział w sobotę przedstawiciel Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna apteka. Aptekarzom nie opłaca się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny dystrybutora IT ABC Data w związku z ofertą publiczną tej spółki, poinformował urząd w komunikacie. Spółka oferuje akcje serii B, C a także nowe akcje serii H. W portfelach bankierów z Goldman Sachs skutków kryzysu już nie widać. Bonusy wypłacone im w tym roku są tak samo wysokie jak w przedkryzysowym 2007 r. Taka polityka nie podoba się akcjonariuszom banku. Dwóch z nich postanowiło pozwać zarząd Goldmana do sądu.RWE Transgas Net po czeskiej stronie i Gaz-System po polskiej to firmy odpowiedzialne za budowę łącznika gazowego Czechy - Polska w okolicach Cieszyna. Niebieskie paliwo będzie w nim mogło płynąć w obie strony - zależnie od potrzeb. Obydwa kraje uważają, że w ten sposób zwiększy się ich energetyczne bezpieczeństwo. Grupa Eurocash chce w przyszłym roku zwiększyć dynamikę otwarć nowych hurtowni oraz sklepów franczyzowych - powiedział PAP Jan Domański, rzecznik prasowy grupy. W III kwartale 2009 roku grupa Eurocash wypracowała 27,8 mln zł zysku netto (wzrost o 47,2 proc. rdr), co pokrywało się z oczekiwaniami rynkowymi. Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w czwartek 6.287,50 wobec 6.307,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

Zmiany w składkach ZUS w 2010 r.


Wzrost minimalnej płacy spowoduje zwiększenie wysokości najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców. Niektórzy płatnicy będą opłacali dodatkową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Natomiast dla wszystkich zleceniobiorców, niezależnie od miejsca wykonywania wynikających z umowy czynności, obowiązkowe będzie ubezpieczenie wypadkowe.

Nasza-Klasa przegrywa w sądzie


Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym: sędziowie uznali, że nie wolno umieszczanie zdjęć w internecie bez wiedzy i zgody osób na nich uwiecznionych. Zdjęcie - nawet sprzed lat - to dane osobowe.

Saksy w Niemczech: Stare stawki, stare problemy


Niestety, ale nie mamy żadnych optymistycznych wiadomości dla osób zainteresowanych pracą sezonową na niemieckich plantacjach. Stawki godzinowe nie ulegną zmianie. Dalej można pracować nie dłużej jak 6 miesięcy. Ponadto czeka nas coraz ostrzejsza konkurencja ze strony Rumunów.

Winiecki: trzeba być bardzo ostrożnym w rozważaniu podwyżek stop procentowych


Zdaniem Jana Winieckiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, z uwagi na zagrożenie pojawienia się drugiej fali kryzysu gospodarczego, należy być bardzo ostrożnym w rozważaniu podwyżek stóp procentowych.

Winiecki i Bratkowski do RPP?


Profesor Jan Winiecki i doktor Andrzej Bratkowski dostali od Platformy Obywatelskiej propozycje, by zasiąść w Radzie Polityki Pieniężnej - dowiaduje się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Potencjalni kandydaci nie zaprzeczają, ani nie potwierdzają - i nie kryją, że byliby zainteresowani.

Kto ma płacić za pomoc powodzianom?


Polacy nie do końca mają świadomość, że pieniądze państwowe, to te, które sami wpłacają w postaci podatków. Kiedy to sobie uświadamiają - mniej szczodrze są skłonni rozdawać je np. na pomoc dla powodzian - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Japan PM: US-Japan Alliance Is Linchpin Of Japan Foreign Policy


Developed countries should continue to cut emissions massively in the medium term, while developing countries should try their best to control greenhouse-gas emissions with help from the developed economies, Chinese President Hu Jintao said Sunday. *

Szkoły zaczynają zwalniać


Niektóre gminy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. To m.in. efekt niższych dochodów z PIT oraz wprowadzenia w życie w tym roku specjalnych dodatków do nauczycielskich pensji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Napieralski przed poranną zmianą w fabryce: tu właśnie jest Polska


Lewicowy kandydat na prezydenta, szef SLD Grzegorz Napieralski, przekonywał w czwartek do swojej kandydatury pracowników fabryki samochodów Fiata w Tychach, zmierzających do pracy na poranną zmianę. "Tu właśnie jest Polska" - mówił kandydat.

Transza da drobnych może zostać zwiększona


Ostatni dzień na Tauron. Transza da drobnych inwestorów może zostać zwiększona - ustaliła "Rz". Dziś o północy kończą się zapisy na akcje Tauronu w transzy inwestorów indywidualnych. Jak wynika z informacji "Rz" dotychczas zebrano już ok. 100 tys. zapisów, obejmujących w sumie ponad miliard akcji.

Bilet w sieci? Żadnych dopłat za kartę!


Trasa, data, godzina, klik - i kupione. No, prawie. Prawie, bo wtedy właśnie okazuje się, że za opłacenie internetowego zakupu biletu linii Ryanair trzeba zapłacić dodatkowe 4 euro. Jak się okazuje, takie żądanie ze strony linii jest nielegalne - przynajmniej w Niemczech. Wyrok jest ostateczny, zapadł w tamtejszym sądzie najwyższym.

Sell in May, czyli będzie deszcz albo pogoda


Maj tego roku zaczął się dla posiadaczy akcji dość niefortunnie. Skala tej niefortunności jest dość zróżnicowana, ale nie wchodząc w szczegóły - nie jest dobrze. Jest nerwowo. Oczywiście przy tej okazji przypomina się znana giełdowa reguła: "sell in May, and go away".

Ubezpieczyciele zebrali 10,9 mld zł


O około 5,5 proc. do 10,9 mld zł wzrósł rynek ubezpieczeń majątkowych po I półroczu 2009 r. - wynika z szacunków GP na podstawie wstępnych wyników największych graczy na tym rynku. To wynik lepszy niż w I kwartale, kiedy wzrost wyniósł 4,54 proc., jednak znacznie gorszy od znakomitego I półrocza 2008 r., kiedy to przychody towarzystw ze składek wzrosły o 11,6 proc.

Chcą pracy i pieniędzy. Jak nie dostaną, wyjdą na tory


Kilkuset kolejarzy pikietowało przed siedzibą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. Żądali zaniechania planów likwidacji 10 spośród 27 regionalnych zakładów spółki i utrzymania dotychczasowych miejsc pracy. Na spotkaniu pikietujących z prezesem spółki termin następnych rozmów wyznaczono na piątek.

Gaz z Kataru: 11-12 dostaw LNG w roku


Kontrakt z Katarem na dostawy skroplonego gazu do Polski zakłada rocznie 11-12 dostaw do terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował w Warszawie prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.