Funt stracił względem euro


W trakcie wczorajszych notowań funt stracił względem euro po ogłoszeniu wsparcia dla Grecji.

Najlepiej emerytom żyje się w Austrii, Tajlandii i we Włoszech - wynika z międzynarodowego sondażu, przeprowadzonego dla amerykańskiego pisma "Forbes". Po wczorajszej euforycznej sesji, będącej następstwem ustalonego w weekend europejskiego pakietu pomocowego, dzisiejszy dzień przyniósł na rynek uspokojenie nastrojów. Rozpoczęcie sesji uplasowało główne indeksy niewiele poniżej wczorajszych zamknięć. Developed countries should continue to cut emissions massively in the medium term, while developing countries should try their best to control greenhouse-gas emissions with help from the developed economies, Chinese President Hu Jintao said Sunday. *Spółka spożywcza Wilbo miała 0,82 mln zł jednostkowej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 1,96 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Minister skarbu poinformował, że w drugiej połowie roku resort ponowi prywatyzację tzw. I Grupy Chemicznej, w której skład wchodzą zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciech. Grad nie wykluczył możliwości sprzedaży akcji każdej ze spółek osobno. Pacjenci już się przekonali, że przez kryzys w NFZ ubyło pieniędzy. Jak wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", w ubiegłym roku nie odczuli żadnej poprawy.

Poniżej harmonogram publicznej oferty akcji spółki Ferro.

Związkowcy z kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach przedstawią dziś oficjalnie biznesplan zakładu. Dokument przygotowano dla Kompanii Węglowej - właściciela kopalni. Zawiera on dwa scenariusze: umiarkowany i pesymistyczny. W obu przypadkach kopalnia zatrudni nowych górników - podkreśla Dariusz Dudek, szef "Solidarności" w Silesii. Apator planuje, że dywidenda za 2009 rok będzie wyższa od dywidendy wypłaconej za 2008 rok, kiedy wyniosła 0,35 zł na akcję - poinformował PAP Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

Wtorkowy "Financial Times" publikuje ostatni artykuł nieżyjącego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Został on przekazany pismu na krótko przed tragiczną śmiercią prezesa w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na publikację wyraziła zgodę wdowa i NBP. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" apeluje do pracodawców, by po zawarciu z pracownikiem dwóch umów na czas określony trzecią popisali już na czas nieokreślony, choć z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego wprost nie wynika taki obowiązek. Ślązacy mają największe problemy z długami - wynika z danych firm windykacyjnych. To zadłużenie najczęściej bierze się z tego, że zaciągamy, a potem niestety nie spłacamy kredytów na remont mieszkania, zakup samochodu, czy wyjazd na wakacje.Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po spadku o 1,6 proc. rok do roku w kwietniu, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,1 proc. - podał w czwartek GUS. Kongres musi szybko uchwalić ustawy o poprawie regulacji sektora finansowego, aby zapobiec kryzysowi, który w zeszłym roku wpędził świat w głęboką recesję - powiedział w piątek prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke. W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno.

Tydzień zapowiada się ciekawie


Miniony tydzień zakończył się mieszanym zamknięciem indeksów, mWIG40 i WIG odnotowały wzrost, natomiast sWIG80 stracił na wartości. Indeks spółek o dużej kapitalizacji WIG20 w zasadzie się nie zmienił. Początek tygodnia przyniósł kontynuacje pozytywnych nastrojów sprzed świątecznego czwartku, bo z jednej strony inwestorzy nadrabiali "zaległości" w odniesieniu do rynków amerykańskich, gdzie miał miejsce handel w poniedziałek.

Coraz więcej reklam w TVP


Telewizja publiczna, walcząc z gigantyczną dziurą budżetową, dokłada do ramówki kolejne reklamy. Jak wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna", w 2009 r. obie główne anteny wyemitowały o ponad 250 godzin reklam więcej niż rok wcześniej.

Kontrolerzy sprawdzą abonament


Niepłacący abonamentu radiowego właściciele firm mogą się spodziewać, że do ich drzwi zapukają kontrolerzy z Poczty Polskiej. Pracownicy Poczty już odwiedzają te firmy, które nie zarejestrowały odbiorników, a istnieje przypuszczenie, że mogą je posiadać.

Polski dług groźnie wzrasta


Dług publiczny na koniec ubiegłego roku przekroczył 51 procent PKB - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Deficyt budżetowy po marcu wyniósł 22.707,57 mln zł


Deficyt budżetowy po marcu 2010 roku wyniósł 22.707,57 mln zł wobec szacowanego wcześniej 22.706,5 mln zł i planu całorocznego wynoszącego ok. 52,2 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Wiesiołek: ceny żywności zagrożeniem dla inflacji, ale stopy w '10 bez zmian


Istnieje zagrożenie dla inflacji ze strony cen żywności, chociaż ta powinna kształtować się blisko celu i stopy do końca roku powinny pozostać bez zmian - powiedział w radiowej Trójce p.o. prezesa NBP Piotr Wiesiołek.

Index SCI mocno wzrósł na zamknięciu


Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu aż o 4,8 proc. i wyniósł 2.845,02 pkt.

Brak optymistów na rynku złotego?


W środę notowania EUR/USD kontynuowały spadki, do czego przyczyniały się rosnące niepokoje związane z szansami na realizację ambitnego planu reform przez Grecję.

"Spadek dynamiki kredytów i pożyczek jest niepokojący"


Zjawisko systematycznego spadku dynamiki kredytów i pożyczek jest niepokojące - ocenia Józef Sobota, dyrektor Departamentu Statystyki NBP. Jego zdaniem w ciągu tego roku w związku z procesem prywatyzacji struktura BIZ ulegnie zmianie, zaś dla odczytu PKB za I kwartał większe znaczenie od danych o podaży pieniądza będą miały dane o bilansie płatniczym.

Będą wielkie zmiany w marketach w Polsce


UOKiK zgodził się na przejęcie sklepów Billa przez sieć E.Leclerc. Urząd wydał też zgodę na przejęcie przez Presspo 35 dyskontów należących do sieci Biedronka - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Zawody aktualne wciąż nieaktualne


Trendsetter, opiekun marki, producent zdrowej żywności. Takie zawody zadebiutują 1 lipca w klasyfikacji zawodów prowadzonej przez Ministerstwo Pracy - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Borkowski: przedsiębiorcy chronią Polskę przed kryzysem


Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - powiedział w poniedziałek podczas finału konkursu Business Centre Club wiceminister SZ Jan Borkowski.

Qumak-Sekom dostarczy superkomputer dla UJ


Qumak-Sekom wygrał przetarg organizowany przez Uniwersytet Jagielloński na dostawę superkomputera, urządzeń i elementów komputerowych oraz systemu klimatyzacji, w ramach projektu Atomin - wynika z suplementu do dziennika urzędowego Unii Europejskiej.

Wiesiołek zastąpi Skrzypka - także w RPP


- Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Piotr Wiesiołek - poinformowała w poniedziałek po posiedzeniu RPP członek rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że on będzie zwoływał kolejne posiedzenia Rady aż do wyboru nowego prezesa banku centralnego.

Podwyższona inflacja obroniła gospodarkę przed recesją - Wojtyna, RPP


- Podwyższona inflacja była jednym z czynników, które obroniły polską gospodarkę przed recesją. Podjęcie próby doprowadzenia do inflacji do celu RPP na koniec kadencji byłoby zaś "suboptymalne z makroekonomicznego punktu widzenia" - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.