Sell in May, czyli będzie deszcz albo pogoda


Maj tego roku zaczął się dla posiadaczy akcji dość niefortunnie. Skala tej niefortunności jest dość zróżnicowana, ale nie wchodząc w szczegóły - nie jest dobrze. Jest nerwowo. Oczywiście przy tej okazji przypomina się znana giełdowa reguła: "sell in May, and go away".

W piątek eurodolar zdołał wybronić kluczowy poziom 1,3650, chociaż nie obyło się bez emocji. W pewnym momencie kurs zanurkował w okolice 1,3585 i w zasadzie, gdyby nie pozytywne zakończenie handlu na Wall Street, to mogłoby być krucho. W każdym razie weekend dobrze zrobił tym inwestorom, którzy poddali się swoistej "euro-histerii". - Dotychczasowe rozmowy w sprawie uzyskania przez PKN Orlen kontroli operacyjnej nad litewskim terminalem Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu - poinformował rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz. Terminal jest głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva. Wtorkowe przełamanie strefy wsparcia: 2340 - 2347 pkt wygenerowało krótkoterminowy sygnał słabości WIG-u 20. W konsekwencji indeks dodarł bardzo szybko do kolejnego obszaru zgrupowanych zniesień/projekcji cenowych Fibonacciego: 2255 - 2261 pkt.Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym: sędziowie uznali, że nie wolno umieszczanie zdjęć w internecie bez wiedzy i zgody osób na nich uwiecznionych. Zdjęcie - nawet sprzed lat - to dane osobowe. Zamiast zwrotu połowy ceny biletu - w przypadku, gdy pociąg się spóźni - polski pasażer może dostać... ciepłą herbatę. Resort infrastruktury zablokował do czerwca 2011 r. przepisy unijnego rozporządzenia, które przyznaje pasażerom wyższe odszkodowania za spóźnione pociągi - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Uznanie reklamacji wciąż zależy od kolejowych urzędników. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że straty na zarządzanych przez nią drogach w wyniku powodzi sięgają 800 milionów złotych. Natomiast na budowach nowych tras powódź może spowodować kilkumiesięczne opóźnienia.

Nowojorskie indeksy giełdowe w środę drugi dzień z rzędu zwyżkowały, napędzane przez kursy akcji koncernów energetycznych. Był to efekt doniesień o spadku zapasów ropy naftowej w USA, który inwestorzy odczytali jako zwiastun ożywienia gospodarczego.

Realizacja marzenia o przeprowadzce z Warszawy do Paryża skutkować będzie zmniejszeniem dotychczasowej powierzchni mieszkania o 3/4. Jeśli jednak zamieszkamy pod Paryżem, mieszkanie skurczy się tylko o połowę - wynika z analizy Expandera. Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, gdzie najbardziej ucierpiały indeksy grupujące duże spółki, czyli WIG-20 i WIG. Po słabszym otwarciu, wywołanym kolejnym zauważalnym spadkiem na rynkach amerykańskich jak również osłabieniem złotego względem dolara, ceny poruszały się w trendzie bocznym.

Kraj nad Dunajem jako jeden z dwóch w całej Unii (obok Niemiec) skorzystał z maksymalnie długiego, 7-letniego okresu przejściowego w dostępie do swojego rynku pracy. Oznacza to, że bez pozwoleń będziemy mogli tam pracować dopiero od maja przyszłego roku. Mimo to, Polaków w Austrii już teraz jest sporo. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie przewiduje dalszej prywatyzacji narodowego ubezpieczyciela PZU po tym, jak spółka przeprowadziła pierwotną ofertę publiczną 29,9% istniejących akcji i zadebiutowała na GPW w środę, wynika z wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. Niewielki wzrost wystarczył, aby indeks akcji 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy od półtora roku przebił w poniedziałek psychologiczną barierę 11 tys. pkt. Zwyżkowały także inne nowojorskie indeksy giełdowe.China Development Bank, potężny, państwowy chiński bank, podał w czwartek, że przeanalizuje strategiczny sojusz z Barclays Plc, w tym kwestię pakietu akcji w brytyjskiej instytucji. Dyskretna współpraca trwa od dwóch lat. Pociąg z salą kinową albo przygrywającą kapelą - takie pomysły mają przewoźnicy kolejowi, żeby zachęcić pasażerów do podróży pociągiem. Pociąg można też wynająć i pojechać nim na koncert lub wrócić z pielgrzymki albo sylwestrowej zabawy. Ministerstwo Infrastruktury zablokowało do czerwca 2011 r. przepisy unijnego rozporządzenia, które przyznaje pasażerom wyższe odszkodowania za spóźnione pociągi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Komu opłaca się urlop bezpłatny?


Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego następuje albo z jego inicjatywy, albo za jego zgodą. W pewnych sytuacjach może być to rozwiązanie dogodne dla obu stron stosunku pracy, który trwa nadal, jednak bez wykonywania wzajemnych obowiązków. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, pracownik powinien mieć świadomość wszystkich wiążących się z tym konsekwencji - w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Na GPW spodziewane neutralne otwarcie i mała aktywność inwestorów


Pierwsza w tym tygodniu sesja powinna rozpocząć się neutralnie. W trakcie notowań aktywność inwestorów raczej będzie niewielka, co może spowodować nagłe zmiany cen - oceniają analitycy.

Koszulka z ołowiem, o bawełnie nie pamiętali


Bawełniana piżama bez grama bawełny, czy włókno bambusowe, które zamiast w odzieży, znaleźć można tylko w informacji o jej składzie. Co tak naprawdę nosimy na sobie i ile prawdy kryją metki ubrań - pokazała kontrola wyrobów włókienniczych, wykonana na zlecenie UOKiK.

Złoty umocnił się we wtorek wobec euro na fali impetu wzrostowego dolara


Wtorkowy handel przyniósł lekkie umocnienie złotego do euro i franka szwajcarskiego, a także lekkie osłabienie do dolara. Ponownie karty rozdawała najważniejsza para EUR/USD, a tu impet wykazała amerykańska waluta, która po niedługim okresie osłabienia, z powrotem nabiera siły, uważają analitycy.

Nasze biuro ma duże doświadczenie jeśli chodzi o wycieczki szkolne Warszawa i w stałej ofercie posiadamy gotowe plany wycieczek szkolny. Jeśli mają to być tanie wycieczki szkolne również mamy specjalną propozycję promocyjną. Wycieczki szkolne Warszawa organizowane przez nasze biuro wcale nie muszą być droższe o tych, organizowanych na własną rękę. Zawsze staramy się by nasza oferta na

wycieczki szkolne Warszawa

była jak najbardziej aktualne. Mamy świadomość, że tylko tanie wycieczki szkolne mogą w dużym stopniu zachęcić potencjalnych uczestników do tego, żeby to na naszym biurem organizowali wycieczki szkolne Warszawa przez cały rok.

W styczniu żyło się drożej


Resort finansów szacuje inflację w styczniu 2010 roku na poziomie 3,5 proc. rok do roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca ministerstwo spodziewa się, że ceny wzrosły o 0,5 proc. W grudniu również ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,5 proc. licząc rok do roku, ale w stosunku do listopada nie zmieniły się.

60 proc. dróg krajowych jest w stanie zadowalającym


Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że 60 proc. dróg krajowych, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), jest w zadowalającym stanie technicznym. Nie oznacza to jednak, że są one na tym samym poziomie technologicznym co drogi w Europie Zachodniej - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień, odpowiadając na pytania posłów PO.

Napiwki mogą zarżnąć kasyna


Jeśli fiskus nie ustąpi, najwięksi operatorzy kasyn zapłacą po kilkadziesiąt milionów złotych podatków. Będzie to konsekwencja tego, że hojni klienci dają krupierom napiwki, wyjaśnia "Parkiet".

Wycofają banknoty 500 euro - używają ich przestępcy


Brytyjskie kantory przestały sprzedawać banknoty o nominale 500 euro, ponieważ policja ustaliła, że są one wykorzystywane niemal wyłącznie przez przestępców - poinformowały w czwartek brytyjskie władze.

Zawieszenie poboru ceł - potencjalne oszczędności w czasie kryzysu


Coraz więcej podmiotów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje komponenty / surowce pochodzące spoza Unii Europejskiej. Import takich towarów co do zasady wiąże się z koniecznością uiszczenia ceł. Niewielu jednak pamięta o istniejących mechanizmach, które dają możliwość znaczącego zmniejszenia kosztów związanych z importem. Jednym z takich mechanizmów jest system zawieszeń celnych.

Obama: bez zmian w polityce gospodarczej grożą nam nowe kryzysy


Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że gospodarka światowa jest na drodze do uzdrowienia. Ostrzegł przy tym, że grożą jej dalsze kryzysy, o ile praktyki, które doprowadziły do niezrównoważonego wzrostu, nie zostaną zmienione.

UOKiK przypomina kupującym oferty first minute o ich prawach


Cena wycieczki z oferty first minute, nie może się zmienić na 20 dni przed wyjazdem. Podróżny korzystający z tej oferty ma prawo reklamować niezgodną z umową kategorię hotelu, zgubiony bagaż, opóźniony samolot, czy dłuższą odległość od plaży - przypomina UOKiK.

Mocny początek roku


Pierwszy tydzień 2010 roku rozpoczął się bardzo pomyślnie dla ryzykownych aktywów. Inwestorzy wrócili na rynki po długiej przerwie świąteczno-noworocznej z dobrymi nastrojami, co przełożyło się na wyraźne wzrosty wartości aktywów takich jak euro, złoto, czy akcje.

Inwestorzy zignorowali słaby odczyt indeksu ZEW


Dzisiejsze dane z Niemiec rozczarowały. Indeks oczekiwań ekonomicznych oparty o predykcje 300 ankietowanych analityków znacznie się pogorszył w czerwcu, względem majowego odczytu. Wskaźnik ZEW spadł do 28,7 pkt. z 45,8 pkt. w maju.

Złoty będzie nadal mocny w czwartek, ale prawdopodobnie zbliża się lekka korekta


Złoty umacnia się od kilku dni i w czwartek będzie prawdopodobnie kontynuował ten trend. Zdaniem analityków, należy jednak wkrótce spodziewać się lekkiej korekty i realizacji zysków, choć przy bardzo dobrych danych makroekonomicznych nie jest wykluczone umocnienie rodzimej waluty nawet poniżej poziomu 4 zł za euro.

Kolejny bank dodaje Polsce procentów


Kolejna instytucja podniosła prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2010 roku. Szwajcarski bank inwestycyjny UBS zrewidował swe przewidywania i podwyższył oczekiwane tempo z 2,6 proc. do 3,0 proc. Na rok 2011 UBS spodziewa się przyspieszenia do 3,9 proc., głównie w reakcji na wydatki na inwestycje i poprawę globalnej koniunktury.