Stabilizacja w notowaniach EUR/USD


Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne.

SABMiller, druga co do wielkości na świecie spółka produkująca oraz sprzedająca piwo, ogłosiła dziś, iż jej zysk za ostatnie sześć miesięcy spadł o 26 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Według "Dziennika Gazety Prawnej" zaplanowane na ten rok inwestycje zapewnią Polsce pozycję lidera w produkcji sprzętu AGD. Już teraz co trzecie urządzenie sprzedawane w Europie pochodzi z naszego kraju - dodaje gazeta. Produkcja cukru w Polsce rośnie, ale spożywamy go coraz mniej - pisze "Nasz Dziennik".- Tusk i Grad zawalili totalnie problem polskich stoczni, które są w dramatycznej sytuacji, a rząd unika odpowiedzi - z takimi pretensjami do rządu wystąpili posłowie Lewicy. Wcześniej Sejm odrzucił ich wniosek o informację rządu w sprawie stoczni. Platforma uspokaja i zwołuje na czwartek specjalne posiedzenie komisji skarbu państwa, poświęcone temu tematowi. Miniony dzień przyniósł kontynuację wzrostów na Wall Street. Co prawda wczorajsza sesja w USA rozpoczęła się lekkimi spadkami indeksów za sprawą gorszego od prognoz odczytu z amerykańskiego rynku pracy, jednak w dalszej części dnia sentyment inwestorów uległ znacznej poprawie. Cyfrowy Polsat podpisał z Info-TV-FM list intencyjny w sprawie współpracy w pilotażu telewizji mobilnej - podała spółka zależna NFI Magna Polonia w komunikacie.

Niemiecki Bundestag zatwierdził udział swego kraju w tak zwanym Mechanizmie Stabilizacyjnym dla krajów strefy euro, wartym 750 miliardów euro. Po południu niemiecki wkład do pakietu zatwierdziła też izba wyższa parlamentu, Bundesrat.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w USA w październiku o 1,4 proc., co spowodowało zwyżkę na giełdzie papierów wartościowych i wzrost optymizmu co do dalszych zakupów w okresie przedświątecznym. Po takich hasłach większość z nas zmienia temat i już do niego nie wraca. Jak zatem przyjemnie przyswoić podstawową wiedzę ekonomiczną tak, aby dużo się nauczyć, a zarazem poznać smak rywalizacji i poczuć się jak na "Dzikim Zachodzie" Zagrać w FARMERSÓW!

Szykuje się kolejny spór z UE, gdyż deweloperzy i firmy budowlane będą wystawiać świadectwa energetyczne dla budynków, które sami postawili - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna". Sprowadzałeś kiedyś auto z Niemiec albo innego kraju? Irytowała cię konieczność tłumaczenia - za niemałe pieniądze - dowodu rejestracyjnego auta? Teraz koniec z męczącymi procedurami. Od wtorku dowód rejestracyjny zagranicznego samochodu nie będzie musiał mieć "polskiej wersji". Tylko czy będzie taniej? - pyta TVN CNBC Biznes. Nastrój nerwowego oczekiwania panuje wśród załogi fabryki Fiata w Pomigliano d'Arco przed wtorkowym referendum na temat warunków porozumienia z koncernem w sprawie planów przeniesienia tam z Polski produkcji nowej pandy.Po 20 latach niewielka kopalnia złota w pobliżu miejscowości Tyndrum w Szkocji chce wydobywać kruszec na skalę komercyjną. Złoża okazały się bogatsze niż sądzono. Bardzo szybko zmieniła się sytuacja na rynku EUR/USD. Główna zasługa w tym słabego zachowania najważniejszych indeksów giełdowych oraz gorszych od oczekiwań danych makro zza Wielkiej Wody. Whole Foods Market Inc. (WFMI) plans to continue some of its value programs, like highlighting meals that feed four people for $15, as the economy improves to try to keep customers who are cooking more at home during the recession.

Brutalna walka na pensje w Hollywood


W Hollywood rywalizacja jest zacięta - Conan z Leno, Aniston z Jolie. Wyrównaliśmy rachunki przy pomocy jednego wskaźnika, z którym wszyscy się zgadzają.

Spokojny początek tygodnia


Początek tygodnia na rynku walutowym upływa pod znakiem umiarkowanych wahań. Kurs USD/PLN oscyluje w przedziale 2,77-2,78 zł, a EUR/PLN 4,1640-4,1780 zł.

Rosja ma mniejsze stopy


Rosyjskie stopy procentowe w dół. Bank Centralny w Moskwie obniżył stopę refinansową z 10 do 9,5 procent, a umożliwiła mu to stosunkowo niska inflacja. Od kwietnia 2009 roku Bank Centralny obniżał stopy już 8 razy, w sumie o 3,5 punktu procentowego.

MF: dodatnie saldo Polski od wejścia do UE wynosi 20 mld euro


Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. z budżetu UE otrzymaliśmy o 20 mld euro więcej niż do niego wpłaciliśmy - wynika z informacji przedstawionych w czwartek w Sejmie przez Ministerstwo Finansów.

Rząd nie zapowiada potrzeby "powodziowej" korekty budżetu - Komorowski


- Rząd nie zapowiada w tej chwili potrzeby korekty budżetu w związku z powodzią - poinformował w piątek marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Zapewnił, że - jeśli zajdzie taka potrzeba - Sejm zajmie się nowelizacją budżetu w trybie nadzwyczajnym.

Zagrożenia większe niż szanse


Ostatni tydzień na rynku może budzić mieszane odczucia. Indeksy światowe oraz ceny surowców kontynuowały ruchy wzrostowe po przecenie z przełomu stycznia i lutego, lecz nie wpłynęło to znacząco na nasz parkiet. Choć indeksy w Warszawie również odnotowały wzrost, jego styl był słaby i mało przekonywujący.

Diamenty jednak są wieczne


Akcje producentów diamentów, które nie załapały się na zeszłoroczną hossę surowcową, bo konsumenci szerokim łukiem omijali towary luksusowe, powinny zyskać na wartości dzięki ożywieniu cen kamieni szlachetnych.

LST Capital chce w ciągu 12 miesięcy wprowadzić na NC pięć spółek


LST Capital chce w ciągu 12 miesięcy wprowadzić na rynek NewConnect pięć spółek ze swojego portfela; w maju chce przenieść notowania na rynek podstawowy - poinformował we wtorek Dariusz Janus, prezes LST Capital.

Złoty umocnił się pod koniec dnia razem z osłabiającym się dolarem na świecie


Kurs złotego po stabilnym dniu notowań umocnił się po godzinie 16. zarówno do dolara, jak i do euro. Powodem mogło być osłabienie waluty amerykańskiej na rynku globalnym.

Euromark sprzedaje brytyjską spółkę zależną


Euromark, właściciel marek Alpinus i CampuS, podpisał z The World of Outdoors umowę sprzedaży 100 proc. udziałów brytyjskiej spółki zależnej Eurotech Leisure - podał Euromark w komunikacie. Wartość umowy to 50 tys. zł.

Zadłużenie Polaków wzrasta


Wzrasta niespłacane zadłużenie Polaków. Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi ponad 14 miliardów 300 milionów złotych. Tylko w ciągu ostatniego kwartału ta kwota wzrosła o niemal jedną piątą.

Nie ma zagrożenia dla państwa i jego ekonomii


Reakcja rynków udowodniła, że od strony gospodarczej inwestorzy nie widzą zagrożenia dla państwa i jego ekonomii. Wzrost na giełdzie był nawet silniejszy niż na innych parkietach w Europie.

OECD karci polskie władze za lenistwo


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD krytykuje Polskę za unikanie reformy finansów publicznych, niszczenie systemu emerytalnego i zamiatanie problemów budżetowych pod dywan - pisze "Puls Biznesu". To pierwsza tak ostra krytyka OECD, dotycząca polskiej polityki gospodarczej.

Porta Transport wystawia cały swój sprzęt na licytację


Specjalistyczne platformy do przewozu sekcji statków na sprzedaż. Firma Porta Transport, która zajmowała się transportem technologicznym w Stoczni Szczecińskiej wystawia cały swój sprzęt na licytację.

Millennium DM obniżył cenę docelową dla Pekao do 157 zł; podtrzymał "neutralnie"


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 3 marca, obniżyli cenę docelową dla akcji Pekao do 157 zł ze 159 zł, rekomendacja "neutralnie" została podtrzymana.