Versace wysyła na bruk


Mediolański dom mody Versace zwolni co czwartego ze swoich pracowników w ramach planu reorganizacji firmy. Luksusowy krawiec, w którego kreacjach chodzą m. in. największe gwiazdy show-biznesu, zamknie rok z 30 milionami dolarów straty.

Liberalna doktryna głosi, że kryzys jako ogień oczyszcza firmy z niepotrzebnych kosztów, a rynek ze słabych firm. Jednak większość polskich przedsiębiorców dowiodła w ub. roku, że nie trzeba zgliszczy, aby się rozwijać. Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić wciągu dziesięciu lat - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". W ciągu najbliższych czterech lat PGNiG chce zdobyć licencje na poszukiwanie ropy i gazu w Tunezji, Maroku, Kenii i Mongolii. Jeszcze w tym roku nasz gazowy monopolista wystartuje w konkursie na koncesję w Algierii - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".Wczorajszy dzień ponownie okazał się trudny dla posiadaczy akcji największych spółek. WIG20 po spadku o 1,89% pokonał lokalny dołek sprzed paru dni oraz wsparcie na poziomie 2180 pkt.i obecnie notuje wartość 2173,25 pkt. Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają. "Złoty powinien być mocniejszy niż teraz" - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marek Belka, nowy prezes Narodowego Banku Polskiego. Zapowiada też, że nie zamierza zmieniać "podstawowych zarysów polityki pieniężnej".

Od 1 lutego zdrożeją bilety PKP Intercity - zapowiada rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Podwyżka obejmie zarówno pociągi jeżdżące pod marką Tanich Linii Kolejowych, jak i ekspresy Intercity.

Wbrew pierwszym sygnałom, dolar mocno zaakcentował wczoraj swoją siłę. Pomogły mu w tym lepsze od prognoz dane z USA. Inwestorzy spekulują na temat wcześniejszego zaostrzenia polityki przez Fed. Pojawiły się też obawy o sektor bankowy w Europie. Kolejne słabsze od oczekiwań dane z USA oraz wypowiedzi członka Fed-u ponownie wpłynęły na umocnienie dolara wobec euro. W efekcie kolejne straty poniosła polska waluta.

Szwedzki Saab, należący do General Motors, nie został sprzedany. Firma Koenigsegg, która była zainteresowana przejęciem Saaba, wycofała się z tego przedsięwzięcia - poinformował we wtorek GM. Już od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie będą mogły być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Nadawcy będą z tego rozliczani przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jeśli reklamy będą zbyt głośne, nadawców dotkną kary finansowe. Przed otwarciem dzisiejszej sesji pojawiły się informacje, które zelektryzowały uczestników rynku i zepchnęły na dalszy plan wydarzenia na zagranicznych parkietach. Skarb Państwa rozpoczął, bowiem proces poszukiwania chętnych do nabycia 20 milionów akcji KGHM, stanowiących 10% udziału w spółce.Organizacje biznesowe są rozczarowane brakiem reakcji rządu na ich apele, aby państwo przestało być wrogiem przedsiębiorców - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Na wystosowane w marcu postulaty dotychczas odpowiedziało tylko Ministerstwo Sprawiedliwości. PKP Cargo przyjęło program naprawczy na rok 2010, poinformowała spółka w komunikacie. Jego realizacja ma sprawić, że spółka osiągnie zysk netto w wysokości ok. 40 mln zł w bieżącym roku. 12 złotych za każdy 50-kilometrowy odcinek autostrady A2 będą płacili od jutra kierowcy samochodów osobowych i motocykli. Opłaty dla ciężarówek i autobusów pozostają bez zmian.

W piątek premier przedstawi plan konsolidacji finansów publicznych


- W piątek na konferencji prasowej w premier Donald Tusk przedstawi plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - poinformował o tym w poniedziałek w Gdyni. Według premiera plan potrzebny jest Polsce, by "nie wpadła w pętlę zadłużenia".

Małolaty stają się krezusami


W Wielkiej Brytanii jest dość spora grupa ludności, która ma się całkiem dobrze mimo kryzysu finansowego i recesji. Naukowcy z London School of Economics obliczyli, że od 1987 roku kieszonkowe, jakie otrzymują dzieci w Zjednoczonym Królestwie, wzrosło aż o ponad... 500 procent.

Hiszpania: 1 maja pod hasłem: "O zatrudnienie z prawami i gwarancjami emerytalnymi"


W Hiszpanii, gdzie bezrobocie osiągnęło rekordowy wskaźnik pond 20 procent ludności czynnej zawodowo, związki zawodowe wezwały do obchodów Święta Pracy pod hasłem: "O zatrudnienie z prawami i gwarancjami emerytalnymi".

Financials pull European shares from 13-mth high


European shares on Tuesday slipped from a 13-month high the previous day, dampened by a smaller-than-expected rise in U.S. industrial production which hurt sentiment and pressured miners and financials.

Zmiana kwalifikacji w zamian za lepszą pracę


Konieczność ciągłego dostosowywania - podnoszenia, czy zmiany posiadanych kwalifikacji zawodowych - to wymóg, jaki stawia przed nami współczesny rynek pracy.

BRE planuje ponad 10-proc. średnioroczny wzrost przychodów w latach 2010-2012


BRE planuje w strategii ponad 10-proc. średnioroczny wzrost przychodów w latach 2010-2012 i do 2012 roku około 20-proc. rentowność brutto kapitałów własnych. Bank założył spadek wskaźnika kosztów do dochodów do ok. 50 proc. do 2012 roku - poinformował BRE Bank.

MG; wzrost PKB nie spadnie poniżej 1% r/r w kolejnych kwartałach


Eksperci Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że w kolejnych kwartałach dynamika wzrostu PKB nie spadnie poniżej 1% r/r, wynika z komunikatu resortu.

Podrożało w euro-sklepach


Po miesiącach spadków, w listopadzie ceny w strefie euro poszły w górę. Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że inflacja wyniosła 0,6 proc. (licząc rok do roku ), wobec październikowej deflacji na poziomie 0,1 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen o 0,4 proc.

Wicepremier jedzie po ropę


Delegacja białoruska wyjechała z Moskwy nie osiągnąwszy porozumienia ze stroną rosyjską w sprawie opłat za ropę naftową - donosi z Mińska agencja Associated Press. Natomiast według agencji RIA-Nowosti, do Moskwy udaje się pierwszy wicepremier Białorusi Władimir Siemaszko.

USA: Portugalia winowajcą gorszych nastrojów


Problemy zachodnioeuropejskich gospodarek kolejny raz w tym roku zachwiały amerykańskimi notowaniami. Głównym winowajcą gorszych nastrojów za oceanem była Portugalia.

DM IDM podniósł cenę docelową dla KGHM do 92,5 zł, zaleca "sprzedaj"


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 5 maja, podnieśli cenę docelową dla akcji KGHM do 92,5 zł z 84 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj".

Samochody wyjadą z Europy i USA


Mniej pracy przy produkcji samochodów w Europie, więcej na rynkach wschodzących. Prezes Renault Nissan Carlos Ghosn zapowiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ograniczenie produkcji i zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym.

Złoty będzie kontynuować umocnienie w środę, choć po południu możliwa korekta


W środę rano złoty kontynuował umocnienie rozpoczęte dzień wcześniej. Analitycy oceniają, że bezpośrednim sygnałem dla wzrostu kursu złotego były dobre dane z Niemiec i spodziewają się, że polska waluta będzie kontynuowała umocnienie przez większość dzisiejszej sesji.

Złoty we wtorek może się umocnić do 3,90 za euro, dług może podążyć za złotym


- Przy dobrym nastroju światowym oraz braku negatywnych zaskoczeń przy publikacji danych o polskim PKB w IV kwartale 2009 r., złoty może umocnić się do poziomu 3,90 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem przy umocnieniu się złotego można spodziewać się spadków rentowności obligacji o 3-5 pb.

Przed Narodowym Bankiem Polskim znicze i kwiaty


Przed bramą główną Narodowego Banku Polskiego leżą kwiaty i palą się znicze. Warszawiacy wpisują się do księgi kondolencyjnej wystawionej w związku ze śmiercią prezesa NBP Sławomira Skrzypka.