Nasza-Klasa przegrywa w sądzie


Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym: sędziowie uznali, że nie wolno umieszczanie zdjęć w internecie bez wiedzy i zgody osób na nich uwiecznionych. Zdjęcie - nawet sprzed lat - to dane osobowe.

Posłowie znowelizowali w czwartek ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji. Zmniejsza ona w latach 2010-2011 wpływy do funduszy: Reprywatyzacji oraz Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Jedynie w PKO BP istotna część klientów - aż 19 proc. - zdecydowała się rozpocząć spłatę rat kredytów walutowych w walucie. W większości banków jest ich jednak mniej niż 1 proc. Nawet możliwość zaoszczędzenia 105 zł miesięcznie nie zachęca kredytobiorców do zmiany - wynika z analizy Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego. Zalewie trzy banki obniżyły spready walutowe. Zakłady Usług Energetycznych i Komunikacyjnych Grupa ZUE do końca 2009 roku zdecydują, czy wejść na warszawską giełdę. Portfel zamówień na 2010 rok przekracza 250 mln zł, a przychody grupy po przejęciu PRK Kraków powinny sięgnąć 500 mln zł - poinformował PAP prezes spółki Wiesław Nowak.Województwo małopolskie kupi za ponad 91 mln zł pięć elektrycznych pociągów wyprodukowanych przez firmę PESA Bydgoszcz. Samorząd rozstrzygnął przetarg na dostawę tych składów. Sześć milionów akcji PZU, czyli ponad jedna trzecia sprzedawanych w ofercie pierwotnej walorów, ma trafić w maju w ręce około 200 tysięcy drobnych inwestorów - pisał w tym tygodniu "Parkiet". Nadmierny optymizm części inwestorów został dzisiaj mocno skorygowany. Odczyt Departamentu Pracy wskazał jednak na ubytek etatów w sektorach pozarolniczych, który w grudniu sięgnął 85 tys.

Rządy wielu krajów zaczynają się powoli wycofywać ze stymulowania gospodarki. Hiszpania wręcz przeciwnie. - W ciągu najbliższych dwóch lat w rozwój hiszpańskich kolei i sieci dróg zainwestowane zostanie 17 mld euro - ogłosił premier Jose Luis Rodriguez Zapatero. Inwestycje mają poprawić infrastrukturę, ożywić dotkniętą recesją gospodarkę oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

W czerwcowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła prognozę unijnej produkcji zbóż w sezonie 2010/11 o 1,7 proc. do 287,8 mln ton - podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za nami drugi dzień z rzędu, kiedy na wartości zyskuje wspólna waluta. Obie sesje miały jednak wyjątkowo spokojny przebieg co sugeruje, że póki co nie ma jeszcze znaczącej przewagi inwestorów kupujących euro.

Z uwagi na postępująca informatyzację różnych dziedzin życia, co raz więcej prac wykonywanych jest przy wykorzystaniu komputerów. Taka sytuacja sprawia, że coraz większa ilość pracodawców zobligowana jest przez przepisy prawa do zwrotu całości (części) wydatków poniesionych przez pracowników na zakup okularów korekcyjnych niezbędnych do pracy przy komputerze. Zastanowić się należy, czy zwrot takich wydatków może zostać zaliczony do kosztów uzyskiwania przychodów. Inwestorzy zachęceni wczorajszymi bardzo dobrymi wynikami banku JP Morgan Chase nie przestawali kupować euro. W efekcie kurs EUR/USD znajduje się obecnie na poziomie 1,4947. Po części może to być związane również z zaplanowanymi na dzisiaj publikacjami wyników takich firm jak: Citigroup, Goldman Sachs, Nokia, IBM i AMD. Wszystkie te firmy są reprezentantami kluczowych dla USA sektorów gospodarki, dlatego jeśli zaskoczą podobnie jak wczorajszy bank, to może się okazać, że niedźwiedzie będą musiały bronić dziś bariery 1,50. Internet Explorer 6 na cenzurowanym. Google oficjalnie zapowiedział, że od 1 marca osoby korzystające z tej wersji przeglądarki Microsoftu nie będą mogły korzystać z niektórych aplikacji. Powód? To luki w IE 6 pozwoliły na grudniowe ataki na serwery Google.Po sukcesach gospodarczych Polska rozpoczęła walkę o niematerialne wartości: uznanie jej roli jako równoprawnego partnera - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt". Po trzech kwartałach wszystkie notowane na głównym parkiecie warszawskiej giełdy spółki gastronomiczne odnotowały pogorszenie wyniku netto, a większość także przychodów. Tak źle w tej branży dawno nie było - informuje "Puls Biznesu". Wzrost rejestracji nowych pojazdów o ponad 1/4 - taki efekt przyniósł niemiecki program złomowania starych samochodów. Więcej już nie będzie: budżetowe pieniądze na ten cel właśnie się skończyły. Berlin wydał na ten cel 5 miliardów euro, pojedyncza dotacja wynosiła 2,5 tysiąca euro.

Fed's Bernanke: To Pay Close Attention To Any New Bubbles


Federal Reserve Chairman Ben Bernanke Thursday said the Fed would keep a close eye on the risk that new asset bubbles could be formed due to the huge stimulus pumped to counter the U.S. economy's downturn.

Najwięcej opóźnień mają w USA nowojorskie lotniska


Chris Nagy  po spotkaniach służbowych w Nowym Jorku często wraca do domu w Omaha samolotem Continental Airlines Inc., którego planowy start wyznaczony jest na godzinę 19.30. Ale jego opóźnienie jest tak pewne, że może on spokojnie zjeść kolację, zanim wyruszy na lotnisko Newark w New Jersey.

Salazar:BP Must Pay Salaries Of Laid-Off Oil-Services Workers


Interior Secretary Ken Salazar told lawmakers on Wednesday that BP PLC (BP,BP.LN) will have to pay the salaries of any oil-services workers who lose their jobs due to the effects of an oil spill at a Gulf of Mexico well.

Fala bezrobocia w USA słabnie


Zza Oceanu dociera coraz więcej sygnałów końca kryzysu. W grudniu amerykańscy pracodawcy zapowiadali redukcję ponad 45 tys. etatów. To o 10 proc. mniej niż w listopadzie i aż o 73 proc. mniej w porównaniu do grudnia 2008 r.

PZU ukarane: 15 milionów do zapłacenia


Regulaminy PZU naruszają interesy konsumentów - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wymierzyła spółce karę finansową: 15 milionów złotych. Poszło o zapisy, które pozwalały ubezpieczycielowi ograniczać wysokość odszkodowań, a nawet nie wypłacać ich wcale. PZU SA zapowiada odwołanie do sądu.

Emerytura przedsiębiorcy - tylko 3,5 proc. dochodu


Osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę może uzyskać jedynie minimalną emeryturę. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1380 zł netto. W rezultacie 30-letnia obecnie biznes woman może w przyszłości otrzymać emeryturę wynoszącą zaledwie 3,5 proc. jej ostatniego dochodu - wynika z wyliczeń Expandera.

Samochód w firmie - wybrane problemy


Kredyt bez odsetek\? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę\? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką \"ofertę\" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Zarobki w działach marketingu w 2009 roku


W 2009 roku połowa asystentów w działach marketingu zarabiała w przedziale pomiędzy 1700 PLN a 3450 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wyniosła 2500 PLN. Stanowiło to 39 proc. płac product managerów (mediana 6450 PLN) oraz 68 proc. zarobków specjalistów ds. marketingu (mediana 3700 PLN). Wynagrodzenie co czwartego dyrektora ds. marketingu wyniosło powyżej 26 000 PLN - wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Ryanair Holdings Launches SkyEurope Rescue Fare


Ryanair Holdings PLC (RYA.DB), said Tuesday that it has launched a EUR25 (one way including taxes and charges) rescue fare for SkyEurope passengers who may have been left stranded or have had their travel plans disrupted by the bankruptcy of the airline yesterday.

Pracodawcy niepełnosprawnych: nie damy rady konkurować z Chinami


Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Złoto z ceną z kosmosu


Złoto bije rekordy cenowe. W środę około południa za uncję kruszcu trzeba było zapłacić ponad 1245 dolarów. Złoto pobiło tym samym ustanowiony blisko pół roku temu rekord ceny. Wtedy uncja złotego kruszczu kosztowała o ponad 17 dolarów mniej.

Warszawa lepsza od Londynu, Brukseli, Rzymu...


Warszawa ma się czym pochwalić - zajęła trzecie miejsce w rankingu ulubionych europejskich metropolii przedsiębiorców. Najsilniejszą stroną polskiej stolicy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy.

Spadek liczby miejsc pracy w USA


W firmach w USA ubyło w lutym 20 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

PGNiG pomoże Krauzemu szukać ropy i gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada nowopodpisana umowa między spółkami.

LOT chciałby być jak najwięksi


- Polskie Linie Lotnicze LOT chciałyby mieć własny terminal na lotnisku Okęcie - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. Dodał, że władze PLL LOT prowadzą już rozmowy w tej sprawie z dyrekcją warszawskiego portu.