Kudrycka: nie zamierzamy wprowdzić odpłatnych studiów


Rząd PO i PSL nie rozważa możliwości wprowadzenia odpłatnego czesnego na uczelniach publicznych - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. "To jest nasze zobowiązanie z początku kadencji" - przypomniała minister.

Analitycy Domu Maklerskiego IDM SA, w raporcie z 10 sierpnia, obniżyli rekomendację dla Echo Investment do "trzymaj" z "kupuj", ale podnieśli cenę docelową do 5,10 zł z 4,80 zł. W poniedziałek w amerykańskim kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych nie znajdowały się istotne publikacje, co zapowiadało raczej spokojny handel na Wall Street. Złoty jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków wschodzących. Wartość godziwa polskiej waluty to 2,02 złotego za dolara oraz 2,69 złotego za euro - uważają analitycy Bank of America/Merrill Lynch. Oznaczałoby to, że by osiągnąć "godziwy" kursu wobec złoty musiałby zyskać 140 groszy.31-letni Sebastian G. został oskarżony przed sądem koronnym w Northampton w Anglii o spisek polegający na ściąganiu do pracy osób z nowych państw UE oraz o wypranie pieniędzy na łączną sumę 10 mln funtów - donosi lokalny dziennik "Northampton Chronicle and Echo". Dolar dalej będzie tracił - uważają ekonomiści. Zjazdu dolara nie zatrzyma nawet podniesienie stóp procentowych przez Fed. Według najnowszych prognoz, amerykańska waluta dalej będzie tracić do euro. - Na umocnienie się waluty będziemy czekać co najmniej rok - przewidują ekonomiści. Polacy pracujący w Norwegii, których dochód został już opodatkowany w tym kraju, nie będą musieli płacić PIT w Polsce - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm polsko-norweska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Europejscy przywódcy po cichu rozważają, czy powinni przyjść z pomocą sąsiadowi w tarapatach. Naradom towarzyszą obawy, że Grecja nie spłaci swoich długów w terminie i rozpęta tym samym kolejne piekło finansowego kryzysu.

Ostatnie czasy przyzwyczaiły nas, że weekendy przynosiły szereg rewelacji, które owocowały zawirowaniami na rynku walutowym. Tego również można było spodziewać się po minionym weekendzie, zwłaszcza, że w piątek ministrowie finansów państw UE debatowali nad wzmocnieniem dyscypliny budżetowej. Certyfikaty funduszy nieruchomości wyceniane są sporo poniżej wartości aktywów netto. Dyskonto sięga ponad 30 proc.

Platforma Mediowa Point Group, na czas rozmów z potencjalnymi partnerami, zawiesza uruchomienie projektu Machina TV - podała PMPG w piątkowym komunikacie. - Jesteśmy na półmetku rządów i świeże, niezależne politycznie opinie są niezwykle potrzebna - powiedział premier Donald Tusk wręczając nominacje członkom nowopowstałej Rady Gospodarczej. Na jej czele stanął były premier i były prezes banku Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki. Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 620,5 mln zł z 841,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 540 mln zł.Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły mdm o 3,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu USA. PKN Orlen nie wyklucza dokupienia stacji benzynowych w Niemczech, o ile nadarzy się atrakcyjna okazja - poinformował Jacek Krawiec, prezes spółki. Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ofert erotycznych w telewizyjnych teletekstach - o co wnosiły prywatne osoby.

Geely zbiera pieniądze na Volvo


Chińska firma Geely Automotive zbiera pieniądze na zakup Volvo. Jak podaje agencja Reutera, chiński producent samochodów zwrócił się do banków w Państwie Środka o co najmniej miliard dolarów pożyczki na zakup szwedzkiej marki Forda. Za Volvo Geely ma zapłacić w sumie 1,8 miliarda dolarów.

Asbis chce zakończyć zyskiem


Asbis zapowiada, że bieżący rok zakończy zyskiem. Celem firmy jest dwucyfrowy wzrost przychodów. Dystrybutor IT spodziewa się w tym roku największych wzrostów sprzedaży w krajach byłego ZSRR, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Strauss-Kahn says happy with current IMF job


Dominique Strauss-Kahn, the French Socialist politician heading the International Monetary Fund, on Sunday sidestepped questions about whether he may seek to run in France's 2012 presidential election, saying only he was happy with his current job.

Spadek bez mocniejszych konsekwencji


Wczorajsza sesja na większości rynków europejskich upływała w mało ciekawej atmosferze. Po przecenie w USA i na giełdach azjatyckich, trudno było liczyć na większy optymizm i z tej strony zaskoczenia nie było.

Złoty będzie stabliny w oczekiwaniu na wieści w sprawie pomocy dla Grecji


Napięta sytuacja w Grecji i innych krajach południa Europy nadal wpływa na niepewność na rynku walutowym. W ocenie analityków, jeśli nie pojawią się ważne informacje o ewentualnych działaniach w ich sprawie waluty, w oczekiwaniu na konkrety, pozostaną stabilne.

Brazylia ogłasza sankcje handlowe wobec USA w sporze o bawełnę


Brazylia ogłosiła w poniedziałek objęcie sankcjami handlowymi dziesiątków różnych towarów ze Stanów Zjednoczonych - od samochodów Forda po ketchup Heinza - w reakcji na utrzymywanie przez USA subwencji dla producentów bawełny.

Prezes warszawskiej giełdy kontra KNF


Ludwik Sobolewski i KNF przerzucają się oskarżeniami o zaniedbania. Chodzi o sprawę piątkowych spekulacji na warszawskiej giełdzie. Komisja zarzuca prezesowi giełdy, że ten pomimo próśb nie wprowadził żadnych mechanizmów ograniczających ryzyko manipulacji.

Indeks w schyłkowej fazie wzrostu


Jak zwykle, w drugi piątek miesiąca podejmę próbę zinterpretowania wykresu przez pryzmat zasady fal Elliota. Ostatni tydzień zakończył się wzrostem, a WIG wytyczył nowe, średnioterminowe maksimum na 41241 pkt.

Fed ratuje bykom dzień


Początek środowej sesji zupełnie nie zapowiadał finalnego triumfu byków. Gorsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości oraz rozczarowujące, konserwatywne prognozy na 2010 rok spółki Caterpillar dały uzasadnione podstawy do kontynuowania przeceny zapoczątkowanej podczas wtorkowego handlu.

Ruch w II kwartale zwiększył stratę do 15,1 mln zł


Ruch miał w II kwartale 2009 roku 15,1 mln zł straty netto wobec 7,2 mln zł straty rok wcześniej. Strata operacyjna wzrosła do 16,4 mln zł z 11,5 mln zł. Przychody dystrybutora prasy spadły do 988,3 mln zł z 1,04 mld zł - podał Ruch w raporcie kwartalnym.

Los zwyżek mocno niepewny


Odreagowanie ostatnich spadków nie jest w stanie przybrać większej skali. Niedźwiedzie zdają się wykorzystywać każdy większy wzrost do pozbywania się akcji.

J. Wancer złożył rezygnację z funkcji prezesa BPH


Prezes banku BPH Józef Wancer złożył w piątek rezygnację. Pozostanie prezesem do końca lipca. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.

KE znosi bariery w handlu internetowym


Producent luksusowej marki nie będzie mógł zabronić swoim autoryzowanym dystrybutorom sprzedaży w internecie, ale będzie miał prawo wybierać dystrybutorów ograniczających się jedynie do tradycyjnych sklepów - ogłosiła Komisja Europejska. Zmiany wchodzą w życie 1 czerwca.

Do akcji wkraczają "służby specjalne"


Czwartkowa sesja była dość emocjonująca. W obliczu wyraźnego osłabienia złotego, które było "echem" zawirowań na rynkach międzynarodowych, ale także nieco słabszych danych z kraju o dynamice produkcji przemysłowej i niepokojących informacji z terenów powodziowych (możliwy spadek wzrostu produkcji i dodatkowe obciążenia dla budżetu), na rynek wkroczył Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedając euro za złote w okolicach 4,20 zł.

Po wzrostach na giełdach w USA rosną ceny miedzi


Po wzrostach indeksów w USA we wtorek rosną ceny miedzi na giełdach metali. W Szanghaju metal w dostawach na czerwiec zdrożał o 1,1 proc. do 60 tys. 180 juanów za tonę (8 tys. 816 USD).