FED nie rozczarował


W środę mieliśmy do czynienia z poprawą nastrojów na amerykańskich parkietach. Zaledwie po 30 minutach główne indeksy osiągnęły poziom o 1% wyższy w stosunku do wtorkowego zamknięcia.

W przyszłym roku samorządy dadzą firmom zarobić, twierdzi "Puls Biznesu". 12 największych polskich miast zamierza w 2010 r. wydać 36,8 mld zł, wynika z danych Unii Metropolii Polskich. Zygmunt Solorz-Żak prowadził rozmowy z Romanek Karkosikiem o przejęciu CenterNetu, spółki zależnej NFI Midas - dowiedział się "Parkiet". Wczoraj rozmowy zerwał. Instal Kraków planuje, że z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę dla akcjonariuszy trafi 2,2 mln zł, co da 0,3 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZA.Mimo, iż wiceminister finansów Dominik Radziwiłł uściślił dzisiaj, iż resort finansów wymieniał ostatnio waluty w NBP, a nie bezpośrednio na rynku, a z kolei dane o PKB w strefie euro nie zaskoczyły in plus sprowadzając w efekcie notowania EUR/USD poniżej 1,27, to złoty zachowywał się dzisiaj dość dobrze. Początek minionego tygodnia upłynął bardzo spokojnie - inwestorzy z Anglii i Stanów Zjednoczonych mieli wolne, jednak po powrocie z weekendu zareagowali ze wzmożoną siłą i sprowadzili główną parę walutową najniżej od kwietnia 2006 roku. Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w styczniu o 0,1 proc. - poinformował w poniedziałek oddział Fed w Dallas.

European shares closed higher on Thursday with construction stocks gaining after Holcim results pleased investors, while banks and commodity stocks performed well.

Władze Czech planują ściągnięcie z zagranicy dziesiątków miliardów koron (1 CZK = 0,1565 zł) uplasowanych na prywatnych kontach zakładanych przez czeskich obywateli. Uczynić to chcą na sposób włoski - poprzez ogłoszenie amnestii. Strefę euro czeka długi okres stagnacji gospodarczej, a nawet recesji - uważa Nouriel Roubini. Znany ekonomista, zwany "Doktorem Zagładą", gdyż przewidział globalny kryzys finansowy dodał, że podobne kłopoty czekają też Stany Zjednoczone - o ile Waszyngton nie zmieni polityki fiskalnej.

Konsorcjum, którego liderem jest firma Ingenieria IDOM Internacional z Hiszpanii opracuje studium wykonalności dla linii kolei dużych prędkości z Wrocławia i Poznania przez Łódź do Warszawy - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka odzieżowa Bytom podpisała z EURO 2012 Polska sp. z o.o umowę na wykonanie i dostarczenie oficjalnych strojów na organizowane przez UEFA Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r., poinformowała spółka w komunikacie. Wartość kontraktu nie została podana. Z powodu niechęci do wprowadzania reform i niedostatecznych nakładów na kształcenie niemiecka gospodarka może do roku 2040 utracić swą europejską pozycję i znaleźć się za słabą na razie gospodarką polską - głosi opublikowane w poniedziałek w Brukseli studium.Rekomendacje jak... kinowe recenzje. Bilety na film "Avatar" Jamesa Camerona sprzedają się tak znakomicie, że coraz więcej analityków podnosi prognozy zysków spółki News Corp. To właśnie do niej należy studio 20th Century Fox, które wyprodukowało ten trójwymiarowy kinowy hit. Według "New York Timesa" geolodzy amerykańscy i przedstawiciele Pentagonu odkryli w Afganistanie ogromne złoża surowców mineralnych, m.in. żelaza, miedzi, złota i litu, które mogą uczynić ten kraj jednym z najbardziej dochodowych ośrodków przemysłu wydobywczego. Główne nowojorskie indeksy giełdowe w środę drugi dzień z rzędu wyraźnie zniżkowały. Obawy o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro przyćmiły pomyślne dane o stanie amerykańskiej gospodarki.

Łatwiej o kredyt na słupa


Prawnicy z największych polskich banków ostrzegają, że nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej zawiera lukę, którą mogą wykorzystać grupy przestępcze wyłudzające kredyty na tzw. słupy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Korporacje są zbyt wielkie, a kryzysik nie taki zły


Za obecną luźną polityką pieniężną nie powinno iść poluzowanie polityki fiskalnej. Gospodarka światowa dałaby sobie radę bez bodźca fiskalnego w latach 2008-09. W latach 2010-11 bodziec ten będzie jeszcze mniej potrzebny - takie tezy przedstawia minister finansów Jacek Rostowski w brytyjskim dzienniku "Financial Times".

W Polsce małe jest piękne


Polska powinna utrzymać niewielkie gospodarstwa rodzinne - przekonuje w wywiadzie z PAP komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Komisarz spotyka się we wtorek w Warszawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Poniżej linii 2200 pkt.


Po wczorajszej słabej końcówce sesji w Warszawie WIG20 stracił 1,55% i obecnie notuje wartość 2198,36 pkt. Blue chipy znajdują się więc poniżej linii 2200 pkt., która w pewnym stopniu zatrzymała mocniejszą wyprzedaż akcji. Jeśli wykres oddali się bardziej na południe od tego poziomu, następnych wsparć należy szukać na pułapach 2170 pkt. - 2180 pkt. Opory dla wzrostów wyznaczają obecnie linie 2220 pkt. i 2240 pkt.

Opteam na GPW w drugiej połowie lipca


- Opteam, który niebawem rozpocznie ofertę publiczną 1,4 mln akcji serii D, spodziewa się debiutu na warszawskiej giełdzie w drugiej połowie lipca. Opteam liczy, że jego spółka zależna - Polskie ePłatności w ciągu kilku lat stanie się jednym ze znaczących graczy na polskim rynku terminali płatniczych - poinformowali przedstawiciele Opteam na spotkaniu z dziennikarzami.

Giełdy stanęły na drodze do umocnienia złotego


Złoty rozpoczął dzisiejszy dzień od umocnienia do głównych walut. Rano za dolara trzeba było zapłacić 2,8429 zł, a za euro 4,2024 zł, wobec odpowiednio 2,8560 zł i 4,22 zł wczoraj pod koniec dnia. Realizacja zysków na europejskich giełdach, przekładająca się na spadek apetytu na ryzyko, zahamowała jednak ten proces.

Wielki problem 90 proc. polskich firm


90 proc. polskich firm mogły w 2009 r. dotknąć nadużycia ze strony ich pracowników - informuje "Parkiet" w oparciu o badanie, jakie w blisko 500 przedsiębiorstwach w Polsce przeprowadziła międzynarodowa grupa Euler Hermes.

Prezes PLL LOT: loty możliwe za dwa, trzy dni


Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz powiedział, że loty wykonywane przez jego spółkę będą możliwe za dwa, trzy dni. Decyzje o ewentualnym wznowieniu rejsów zostaną podjęte we wtorek rano.

Likwidacja nie w pełni umorzonych środków trwałych


Rozwój prowadzonej działalności gospodarczej niejednokrotnie pociąga za sobą konieczność rozbudowy infrastruktury wykorzystywanej do tej działalności, w szczególności, gdy ta dotychczas używana nie spełnia oczekiwanych parametrów dotyczących funkcjonalności. Optymalnym rozwiązaniem ekonomicznie i gospodarczo uzasadnionym jest w tym zakresie bardzo często całkowita likwidacja (wyburzenie) istniejących budynków i na ich miejscu wybudowanie zupełnie nowych obiektów.

Czy funt tworzy formację?


Największy wpływ na piątkowy handel miały zapowiedzi administracji Obamy, związane ze zmianami w systemie bankowym. Inwestorzy zaniepokojeni są też widmem spowolnienia gospodarczego w Chinach. Cały tydzień zakończył się jednak na korzyść dolara.

Spadki w Europie w ślad za rynkami w Azji


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,29%, S&P 500 o 0,45%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,32%. Na rynku widoczny jest rosnący apetyt na ryzyko wspierany przez napływ pozytywnych danych makro.

Indeks zaufania w strefie euro najwyższy od IV kw. 2007 r.


Wskaźnik zaufania w strefie euro wzrósł w II kw. 2010 r. do najwyższego poziomu od IV kw. 2007 - podał niemiecki instytut Ifo w kwartalnym raporcie w środę.

Cyfrowa ofensywa Donalda Tuska


W kancelarii premiera powstaje plan ucieczki do przodu - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Na Wall Street ciąg dalszy wzrostów, Dow Jones w górę siódmą sesję z rzędu


Środa na Wall Street ponownie przebiegała pod znakiem wzrostów, a indeks Dow Jones wzrósł po raz siódmy z rzędu, co jest najdłuższą wzrostową sesją od ponad trzech miesięcy.

Niech Rostowski rozliczy podatki Stokłosy


Podatki byłego senatora Henryka Stokłosy należałoby naliczyć raz jeszcze, począwszy od 1993 r., z uwzględnieniem podjętej wówczas decyzji o uldze podatkowej, apeluje "Nasz Dziennik".