Rząd we wtorek o rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi


CIR poinformowało PAP, że projektowane zmiany mają na celu m.in. pomoc pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy - z powodu powodzi - musieli przerwać lub ograniczyć swoją działalność.

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie rozmawiało w sprawie nabycia akcji Ruchu z Jupiter NFI i Lureną Investments - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik MSP. Radnego Płowdiw, drugiego największego miasta w Bułgarii, na początku marca przyłapano na tym, że podczas debaty nad budżetem na ekranie służbowego laptopa doił wirtualną krowę. W kraju wybuchł skandal. Ujawniane są kolejne przypadki aktywności urzędników w sieci. Zarząd spółki Chcemoservis-Dwory ustalił cenę emisyjną akcji serii C na poziomie 0,65 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.Złoty w poniedziałek może dalej się umacniać, jego kurs zależeć będzie od nastrojów na giełdach oraz kursu eurodolara - uważają dilerzy. Na rynku długu eksperci nie spodziewają większych zmian na krzywej. Funt stracił względem euro i dolara po opublikowaniu treści protokołu z listopadowego posiedzenia MPC. Jednym ze szczególnych rodzajów instrumentów są dłużne papiery wartościowe, które w określonych warunkach mogą zostać zastąpione papierami udziałowymi. Taki typ waloru nazywamy obligacjami zamiennymi.

Bank Handlowy spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w 2010 r., co powinno przełożyć się na tworzenie niższych rezerw. Bank liczy na wzrost portfela klientów korporacyjnych w tym roku, poinformował prezes Sławomir Sikora.

Giełda nowojorska zareagowała w środę wzrostami na oświadczenie prezesa Fed Bena Bernanke, że stopy procentowe pozostaną w najbliższym czasie niskie, co oznacza niski koszt kredyów niezbędnych dla ożywienia gospodarki. Bernanke w swym copółrocznym sprawozdaniu dla Kongresu dość pozytywnie ocenił też stan gospodarki. Analitycy z Morgan Stanley podnieśli rekomendację akcji z GPW do "przeważaj" z wcześniejszego "równoważ" – czytamy we wczorajszym raporcie Jonathana Garnera, na który powołuje się agencja Bloomberg - donosi "Puls Biznesu".

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu 2010 r. wzrosła o 0,8 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. w marcu 2010 po korekcie - podała w piątek Rezerwa Federalna (Fed). W TVP nie będzie nowego prezesa, przynajmniej na razie. Jak się dowiedział "Dziennik", PiS i SLD planują powołanie zarządu tymczasowego, który wyczyści TVP z ludzi Farfała, a dopiero później rozpisze konkurs na nowe władze. Krajowy monopolista złożył branży hutniczej propozycję nie do odrzucenia. Bierz gaz, a jeśli nie, to i tak za niego płać". To nowe zasady rozliczeń PGNiG z hutami - pisze "Puls Biznesu".Kurs złotego umocnił się w środę razem z rekordowym popytem na polskie obligacje oraz osłabiającym się dolarem na świecie, uważają analitycy. Tak jak można się było tego obawiać, lepsze informacje z Dubaju nie zdołały wyraźnie przełamać negatywnej passy rynków, obserwowanej od kilku dni. Wprawdzie udzielone wsparcie ze strony sąsiedniego emiratu (Abu Dhabi) może być sygnałem, iż krajom arabskim może zależeć na szybkim uspokojeniu nastrojów wokół Dubai World, które tak naprawdę szkodzą ich interesom na całym świecie. Zdaniem analityków w środę notowania złotego uzależnione będą głównie od kursu eurodolara oraz od publikacji danych makro z rynków bazowych. Dla złotego, a przede wszystkim dla obligacji, ważny będzie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu RPP oraz wypowiedzi członków Rady.

Wyraźne zwyżki na Wall Street


Główne amerykańskie indeksy giełdowe wyraźnie w piątek zwyżkowały, odreagowując trzydniową serię spadków. Sesja miała jednak nerwowy przebieg, a niepokój o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro wciąż był wśród inwestorów widoczny.

Netia ma zapłacić 59,5 zł


Netia ma zapłacić ok. 59,5 mln zł jako zobowiązania podatkowe za 2003 rok, ale kwota jest niższa niż wcześniej zasądzane ok. 100 mln zł. Netia w ciągu kilku dni zapłaci tę sumę, ale złoży skargę do WSA na decyzję Izby Skarbowej - podała spółka w środę.

KE wzywa Moskwę i Mińsk do respektowania umów


Komisja Europejska ponownie zaapelowała we wtorek do Białorusi i Rosji, by dotrzymały swych "zobowiązań kontraktowych" w związku z ostatnim sporem gazowo-cenowym na linii Moskwa-Mińsk. Zdaniem KE, potencjalnie zagrożonych jest 6,25 proc. konsumpcji gazu w UE.

Bankierzy: najgorsze za nami


W bankowości skończył się trend spadkowy, a zaczął wzrost - poinformowali przedstawiciele Związku Banków Polskich. Z sierpniowych danych zebranych wśród bankowców przez Pentor, wynika, że po raz trzeci z rzędu poprawiła się koniunktura w tym sektorze gospodarki.

PepsiCo ucieka ze szkół


PepsiCo, światowy potentat w produkcji napojów bezalkoholowych, kończy sprzedaż swych napojów w szkołach. Od 2012 roku napoje słodzone znikną ze sprzedaży w szkołach podstawowych i średnich w 200 krajach świata.

60 proc. dróg krajowych jest w stanie zadowalającym


Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że 60 proc. dróg krajowych, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), jest w zadowalającym stanie technicznym. Nie oznacza to jednak, że są one na tym samym poziomie technologicznym co drogi w Europie Zachodniej - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień, odpowiadając na pytania posłów PO.

Spółka Black Point zadebiutowała na NewConnect


Kurs akcji spółki Black Point, producenta alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 23,33 proc. do 5,55 zł.

Merkel: zaszkodzisz euro, nie masz prawa głosu


Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się za drastycznym zaostrzeniem sankcji wobec państw, które notorycznie naruszają kryteria unijnego paktu stabilizacyjnego. Jej zdaniem, kraje takie powinny tracić prawo głosu w Radzie Europejskiej.

Rumunii nie chcą pożyczać


Inwestorzy nie chcą pożyczać Rumunii pieniędzy. Nie udała się w poniedziałek aukcja rumuńskiego długu. Rząd w Bukareszcie sprzedał tylko bony skarbowe tylko za jedną czwartą kwoty, jaką planował - bo inwestorzy żądali zbyt wysokiego oprocentowania.

WIG20 wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 2383,95 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 2383,95 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 182 spółek, 129 spadł, 37 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano.

Wzrost PKB w 2009 r. wyższy od prognoz?


Prawdopodobnie wzrost PKB w 2009 roku będzie wyższy niż zakładane 0,2 proc., jednak w tej chwili nie ma przesłanek, aby podwyższać prognozy przyszłoroczne - powiedział PAP szef doradców premiera, minister Michał Boni.

Znów chcą wyłudzić dane klientów BZ WBK


Kolejna próba wyłudzenia poufnych danych od klientów Banku Zachodniego WBK. Od wczoraj w sieci rozsyłane są fałszywe e-maile od osób podszywających się pod pracowników banku. Jednak według biura prasowego BZ WBK, klienci są już odporni na takie zagrywki.

TVP się wyprzeda?


Część nieruchomości pod młotek, bloki komitetów wyborczych "tak", ale nie w prime timie, no i - ewentualnie - radykalne odchudzenie liczby pracowników. To zdaniem "Rzeczpospolitej" główne punkty planu ratunkowego dla TVP, który w połowie marca zarząd telewizji publicznej przedstawi ministrowi skarbu.

Przełomowy moment dla fabryki Opla w Gliwicach


Umowa o sprzedaży 55 proc. akcji Opla i jego siostrzanej brytyjskiej spółki Vauxhall zostanie podpisana dziś lub jutro - twierdzi agencja Reutera. Wcześniej niemieckie media donosiły, że dokument zostanie podpisany już dziś. Nabywcą części General Motors jest kanadyjsko-rosyjskie konsorcjum Magna Sbierbank. Nowy właściciel zdecyduje, czy zakład w Gliwicach będzie dalej produkował auta.

Drożeją paliwa


Drożeje paliwo - wynika z informacji łódzkiego biura maklerskiego Refleks, które obserwuje rynek paliwowy.