W USA nadal spada indeks wniosków o kredyt hipoteczny


W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks spadł w tygodniu zakończonym 23 października o 12,3 proc. - podano w środę w komunikacie.

Dane z USA o nowych inwestycjach mieszkaniowych, które były słabsze niż rynkowe oczekiwania, popsuły globalny nastrój, co przełożyło się na osłabienie złotego. Na rynku FI panuje bezruch. Warszawa jest najdroższym polskim miastem do studiowania. W raporcie przygotowanym przez SuperStudia.pl wynika, że średni koszt nauki w stolicy wynosi 2172 złote miesięcznie. Ponad 24 mln zł kosztować będzie modernizacja Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie. Dzięki temu tylko 36 proc. ze wszystkich przyjmowanych odpadów będzie trafiać na składowisko.Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł w marcu br. do 52,5 pkt z 52,4 pkt miesiąc wcześniej, osiągając najwyższy poziom od 25 miesięcy, poinformowała w czwartkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Dobry sentyment umacnia złotego, który do końca dnia może zejść poniżej poziomu 4,10 za euro - uważają analitycy. Ich zdaniem krajowe dane nie mają znaczącego wpływu na kurs polskiej waluty. Branża turystyczna staje na nogi. Po ubiegłorocznym kryzysie na rynku nie ma już śladu. Polacy znów mogą sobie pozwolić na zagraniczne wakacje i masowo wykupują wycieczki. W porównaniu do ubiegłego roku niemal wszystkie największe biura podróży zanotowały ponad kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w liczbie rezerwacji na wakacyjne urlopy.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie.

Rynek finansowy rozpoczął tydzień wzrostami wartości indeksów. Podczas sesji azjatyckiej indeks Hang Seng zwyżkował o ponad 1,5 proc., a Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,2 proc. W odpowiedzi na całkiem udaną sesję w Azji, indeksy na Starym Kontynencie również zyskują na wartości. Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 5 kwietnia, podnieśli cenę docelową dla akcji Multimedia Polska do 10,1 zł z 9,1 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Rosyjska firma DST, która ma ponad 75 proc. udziałów w internetowym serwisie Nasza-Klasa.pl, rozmawia z południowoafrykańskim holdingiem Naspers, kontrolującym komunikator Gadu-Gadu, o połączeniu polskich aktywów - podał w poniedziałek rosyjski "Kommiersant". Złoty zyskał w środę po 3 grosze do dolara i euro, korygując silne straty z ostatnich dni. O godzinie 18-tej kurs USD/PLN testował poziom 2,8641 zł, a EUR/PLN 4,1770 zł. Tak można w skrócie skomentować, to co dzieje się od jakiegoś czasu w temacie Grecji. Wszyscy wiedzą, że trzeba coś zrobić, tyle, że każdy woli, aby zrobił to ktoś za niego. W efekcie w politycznym żargonie sprowadza się to do tego, iż większość krajów przypomina Grekom, iż są sami odpowiedzialni za swoje problemy i powinni wziąć na siebie ciężar ich udźwignięcia. Trudno się z tym nie zgodzić.Zmiany w świadczeniu usług, bezterminowa ważność posiadanych koncesji i zezwoleń to tylko nieliczne ze zmian, które wprowadzi w życie ustawa o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Akt ten stanowiący implementację dyrektywy europejskiej reguluje również zasady działania punktu kontaktowego, który umożliwi przedsiębiorcom załatwianie wielu spraw przez Internet. Unijne subwencje rolne zasilają m.in. kieszenie szwedzkich surferów i nieboszczyków. Środki funduszu, sięgające kwoty 55 mld euro, nie zawsze były w minionych latach rozdzielane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem - pisze w środę niemiecka agencja dpa. Mianem pozbawionej merytorycznych podstaw - nazwał w niedzielę zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.

Wynagrodzenie w IV wzrosło o 3,2 proc. rdr - GUS


Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3398,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,2 proc., a mdm spadło o 2,7 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Internet dla wszystkich - ambitna strategia cyfrowa dla UE


Do 2013 r. każdy Europejczyk powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu i umieć z niego korzystać, a przenoszenie numerów telefonicznych powinno być możliwe nie tylko między sieciami, ale i krajami - to niektóre z postulatów nowej strategii cyfrowej UE.

Warszawa nie odda już ani grosza?


Stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. janosikowego. Na mocy tego przepisu Warszawa co roku oddaje biedniejszym samorządom ok. 1 mld zł.

Gudzowaty: Ktoś zrobił świństwo Putinowi


- Ludzie z Gazpromu okłamali Władimira Putina. To jest świństwo, które ktoś zrobił swojemu premierowi - tak Aleksander Gudzowaty, prezes Bartimpexu w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes komentuje słowa premiera Rosji Władimira Putina o tym, że jego spółka mogła zostać pośrednikiem w handlu gazem między Polską a Rosją wskutek korupcji. Również polscy komentatorzy, którzy znają treść polsko-rosyjskiej umowy uważają, że sprawa jest "czysta".

Marka McQueen przeżyje swego twórcę


Marka Alexander McQueen nadal będzie istnieć, pomimo samobójczej śmierci brytyjskiego projektanta. Prezes francuskiej grupy PPR, która ma prawo do marki, powiedziała, że utrzymanie jej na rynku będzie najlepszym hołdem jaki można złożyć projektantowi.

Strauss-Kahn says happy with current IMF job


Dominique Strauss-Kahn, the French Socialist politician heading the International Monetary Fund, on Sunday sidestepped questions about whether he may seek to run in France's 2012 presidential election, saying only he was happy with his current job.

Funt utrzymał wsparcie


Wczorajsza sesja rozpoczęła się od umocnienia dolara. Traciło zarówno euro, jak i funt brytyjski. Pojawiły się głosy mówiące, iż pomoc zaoferowana Grecji może być niewystarczająca. Wraz z końcem dnia sytuacja odwróciła się jednak i dolar tracił.

Singer nowym prezesem banku centralnego Czech


Prezydent Czech Vaclav Klaus mianował w piątek Miroslava Singera na nowego prezesa banku centralnego Czech. Singer zastąpi Zdenka Tumę, który odchodzi ze stanowiska pod koniec czerwca.

Na przełomie stycznia i lutego przetarg na 50 proc. PAK i dwie kopalnie


- Na przełomie stycznia i lutego Ministerstwo Skarbu Państwa planuje ogłosić przetarg na sprzedaż 50 proc. Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin - powiedział w rozmowie z PAP Jan Bury, wiceminister skarbu.

Złoty bez decydujących rozwiązań


Dzisiejszy dzień przyniósł wahania nastrojów inwestorów. Z jednej strony pojawiały się chęci na nieco głębszą korektę ostatnich wzrostów, a z drugiej nie brakowało osób kupujących euro i próbujących wynieść kurs EUR/USD na wyższe poziomy.

Kurs PLN uzależniony od informacji z Grecji


Kurs złotego znajduje się w dalszym ciągu głównie pod wpływem informacji napływających z Grecji, która wystąpiła w piątek o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz do Unii Europejskiej. Na krajowym rynku obligacji wzrasta, zdaniem analityków, ryzyko korekty.

Dobry przykład klęski transformacji


Zaangażowanie samorządów i podmiotów prywatnych w inwestowanie w infrastrukturę kolejową, wzmocnienie roli Urzędu Transportu Kolejowego i wydzielenie z Grupy PKP zarządcy infrastruktury - to główne postulaty zawarte w opublikowanym w czwartek raporcie Centrum im. Adama Smitha.

DI BRE rekomenduje PGNiG


Analitycy DI BRE, w raporcie z 24 marca, podtrzymali rekomendację "kupuj" dla akcji PGNiG, cena docelowa została wyznaczona na poziomie 4,32 zł.

Filipiński podatek na alkohol niekorzystny dla Jacka Danielsa


Filipińskie akcyzy na alkohol dyskryminują Jacka Danielsa, Jim Beam i inne marki i powinny zostać zniesione, argumentowali w piątek amerykańscy urzędnicy na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Analitycy DI BRE "trzymaj" Elektrobudowę


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 14 sierpnia, nie zmienili rekomendacji "trzymaj" dla Elektrobudowy, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 170,8 zł.